Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - PODSUMOWANIE PROKJEKTU "MYŚLIMY O JUTRZE - DZIAŁAMY DZIŚ"

PODSUMOWANIE PROKJEKTU "MYŚLIMY O JUTRZE - DZIAŁAMY DZIŚ"

W dniu 9 grudnia w Wesołym Miasteczku w Lublińcu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt realizowany od kwietnia br. przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu pod nazwą „Myślimy o jutrze – działamy dziś”. Zadanie to mogło być realizowane dzięki przyznanej dotacji w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursu (47.630 złotych).

W tegorocznym projekcie udział wzięło 16 dzieci z zespołem Aspergera w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z rodzicami. Uczestnicy zostali zakwalifikowani we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lublińcu. Projekt o charakterze terapeutyczno-edukacyjnym był realizowany w formie indywidualnych zajęć z dziećmi oraz różnych form terapii usprawniających funkcjonowanie psychospołeczne i kondycję fizyczną, tj. poprzez Terapię Metodą Tomatisa, Terapię Integracji Sensorycznej, zajęcia ruchowe z elementami Jogi integralnej, Trening umiejętności społecznych oraz hipoterapię. Wszystkie zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Rodzice podczas całego okresu trwania projektu byli wspierani i przygotowywani do czynnego udziału w terapii dziecka. Edukacja dla rodziców była prowadzona w formie cyklu warsztatów psychoedukacyjnych przez psychologa i pedagoga, specjalistę z zakresu dietetyki i integracji sensorycznej.

Na spotkaniu w Wesołym Miasteczku obecne były wszystkie dzieci wraz z rodzicami oraz realizatorzy projektu. Dzieci otrzymały dyplomy za aktywny udział we wszystkich projektowych zajęciach i prezenty mikołajkowe, natomiast rodzicom Mikołaj wręczył poradniki „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.

Zakończony projekt pozwolił na skorzystanie przez dzieci z różnorodnych form terapii dostępnych na terenie naszego miasta, które poprawią ich funkcjonowanie w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej.

Obecność rodziców w zajęciach i obserwacja swojego dziecka przyczyniła się do nabrania pewności, iż działania są skuteczne i warte kontynuacji.