Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - KOMUNIKAT DOTYCZĄCY DODATKU WĘGLOWEGO

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY DODATKU WĘGLOWEGO

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że w związku ze zmianą ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692 z późn. zm.), która weszła w życie w listopadzie br. istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego przez osoby, które zamieszkują pod tym samym adresem, w odrębnych lokalach i posiadają oddzielne lub współdzielone źródło ogrzewania. 

Warunkiem ewentualnego przyznania tego świadczenia po ponownym złożeniu wniosku dla gospodarstw domowych, które zamieszkują pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach jest:
- dołączenie dokumentu potwierdzającego wystąpienie o nadanie numeru porządkowego dla zajmowanego lokalu,

- przeprowadzenie przez organ wywiadu środowiskowego, w celu ustalenia zamieszkiwania pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.

Nowe przepisy pozwalają na przyznanie dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania.

Nie można przyznać kilku dodatków węglowych dla wielu gospodarstw domowych mieszkających w jednym lokalu mieszkalnym. Tu warto wskazać, że dodatek ma służyć wsparciu rodzin – oddzielnych gospodarstw, które samodzielnie zaspokajają swoje potrzeby. O takiej samodzielności nie może być mowy w przypadku współistnienia w jednym lokalu wielu (czasami sztucznie podzielonych) gospodarstw domowych.


Termin składania wniosków upływa z dniem 30.11.2022r. 

Wszelkich informacji w zakresie dodatków węglowych udzielają pracownicy MOPS Lubliniec, telefon: 34-356-20-05.