Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”

Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”

Kolejny raz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie odpowiada na zgłaszane przez lublinieckich specjalistów – pracowników socjalnych, pedagogów i psychologów szkolnych, kuratorów sadowych itp. potrzeby szkoleniowe.

Tym razem, w dniu 13 lutego 2023 r. zorganizowane zostało seminarium szkoleniowe . „Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”.

Szkolenie odbywające się w „LUBITECE” prowadziła psycholog Sabina Lasok-Chwiedoruk – certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, praktyk w obszarze psychotraumatologii i nadużyć seksualnych. Prowadząca przybliżyła uczestnikom szkolenia zjawisko cyberprzemocy, sekstingu, stalkingu z perspektywy psychologii, a także zaprezentowała najnowsze dane z zakresu tych form przemocy czy uzależnienia, z którymi coraz częściej borykają się młode osoby. Zwróciła uwagę, że rodzice często nie mają świadomości lub nie dopuszczają myśli, że ich dziecko korzysta z negatywnych treści zamieszczonych w internecie. Podkreśliła, iż dzieci rzadko zgłaszają rodzicom przemoc czy nadużycia związane z internetem, obawiając się utraty dostępu do sieci.

Prowadzaca przybliżyła słuchaczom zjawisko tzw. Problematycznego Używania Internetu (PUI) i czynniki chroniące przed tym zjawiskiem, do których należy, co warto podkreślić, wsparcie ze strony rodziny, rówieśników i nauczycieli, dobre relacje w rodzinie
i zainteresowanie rodzica aktywnością dziecka w sieci, a także regularne poświęcanie przez dziecko czasu na hobby, aktywność niezwiązaną z internetem. Zachęcała również do promowania tzw. kontrolowanego korzystania przez dzieci z internetu poprzez wprowadzenie tzw. domowych zasad ekranowych (w załączeniu).

Seminarium szkoleniowe było ważnym źródłem wiedzy i cennych rad praktycznych dla przedstawicieli służb, które, na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu