Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Seniorze bądź bezpieczny, skorzystaj z teleopieki!

Seniorze bądź bezpieczny, skorzystaj z teleopieki!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych zaprasza lublinieckich seniorów w wieku 60 lat i więcej do skorzystania z bezpłatnej usługi teleopieki. Usługa zwana „opieką na odległość” polega na zapewnieniu stałego monitoringu stanu zdrowia seniorów samodzielnie funkcjonujących w środowisku zamieszkania i jest możliwa dzięki noszeniu tzw. opasek bezpieczeństwa, które wyglądem przypominają smartwatcha. Opaski bezpieczeństwa wyposażone są m.in. w takie funkcje jak: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS,  funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Obecnie  z tej formy wsparcia korzysta 70 osób starszych, mieszkańców Lublińca. Seniorzy, w tym podopieczni DDP „Klub Seniora” w Lublińcu zgodnie twierdzą, że posiadanie opaski zwiększyło ich poczucie bezpieczeństwa.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu już od 2 lat jest realizatorem ministerialnego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” w ramach, którego Gmina Lubliniec otrzymała dofinansowanie do realizacji tej usługi. Należy nadmienić, że w związku z powyższym seniorzy objęci tą formą wsparcia nie ponoszą żadnych kosztów związanych z użytkowaniem i obsługą opaski bezpieczeństwa.

Mając na uwadze potrzeby osób starszych, często samotnie zamieszkujących nawet czasowo, gdy ich członkowie rodziny przebywają kilka godzin w pracy czy na zbilżających się urlopach wypoczynkowych zachęcamy seniorów do skorzystania z teleopieki,   przypominając, że liczba opasek jest ograniczona!

Szczegółowe informacje na temat usługi można uzyskać u koordynatora Jolanty Olszewskiej - kierowniczki Domu Dziennego Pobytu „Klub Seniora” w Lublińcu  pod numerem telefonu: 34/ 351 17 40 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-14:00.

Przypominamy również, że dla lublinieckich, samotnych seniorów w wieku 65 lat i więcej Ośrodek realizuje lokalny program wsparcia pod nazwą „Złota Rączka dla Lublinieckich Seniorów 65+”, w ramach którego osoby starsze mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w wykonaniu drobnych prac naprawczych w swoim miejscu zamieszkania. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej MOPS lub pod numerem telefonu: 34/ 356 20 05 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.