Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu wspierał Lubliniecką Kampanię „16 dni przeciw przemocy”.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu wspierał Lubliniecką Kampanię „16 dni przeciw przemocy”.

W dniu 10 grudnia, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka zakończyła się ogólnoświatowa kampania „16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć”. Celem kampanii jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet, a także zwrócenie świadomości społecznej na zjawisko przemocy.

Jak co roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu włączył się w obchody Lublinieckiej Kampanii „16 dni przeciw przemocy” i wspólnie z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej zorganizował następujące działania profilaktyczne:

  • w dniach 8 i 9 listopada dla uczniów lublinieckich szkół podstawowych warsztaty pn. „Użyj mocy przeciw przemocy”. Warsztaty miały charakter edukacyjny i profilaktyczny, a ich nadrzędnym celem było uświadomienie młodzieży skutków doświadczania cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej. Szkolenie prowadziła Pani Aleksandra Czopik – psycholog ze specjalnością kliniczną i sądową, posiadająca uprawnienia i kompetencje do pracy między innymi ze sprawcami przemocy domowej (praca w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, Ośrodkach Leczenia Uzależnień, Oddziałach Psychiatrycznych), trener Centrum Działań Profilaktycznych.
  • w dniach od 27 do 29 listopada drzwi Ośrodka zostały otwarte dla młodzieży z 5 lublinieckich szkół podstawowych – łącznie 60 uczniów VII i VIII klas, którzy w ramach tzw. wizyt studyjnych pn. „Poznaj Nas Lepiej” mieli okazję zwiedzić zabytkowy budynek Ośrodka i dowiedzieć się jakie zadania realizujemy, w tym z zakresu pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy domowej oraz zapoznać się z zawodem pracownika socjalnego i asystenta rodziny. Zaprezentowano także krótki film wyjaśniający funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, a każdy z uczestników otrzymał specjalnie na tę okazje wydaną zakładkę do książki „Rozmowa ma MOC! Rozmowa ratuje życie” zawierającą najważniejsze numery telefonów zaufania. Spotkania z uczniami były okazją do uwrażliwienia młodych ludzi na problemy społeczności lokalnej, a ich zaciekawienie tematem i liczne pytania uświadczyły nas w przekonaniu, że działania takie należy kontynuować w przyszłości.
  • w dniu 1 grudnia w „Lubitece” odbyło się seminarium szkoleniowe pn. „Porozumienie bez przemocy”, które prowadziła psycholog Aleksandra Czopik. W seminarium uczestniczyła liczna grupa specjalistów, pracowników lokalnych instytucji, placówek oświatowych, w tym funkcjonariusze policji, pracownicy socjalni, kuratorzy, którzy zdobytą wiedzę wykorzystają w pracy zawodowej z dziećmi i młodzieżą. Tematem przewodnim szkolenia była cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza, w tym bullyingu i jego konsekwencji po stronie ofiar. Psycholog wyjaśniła na czym polega zjawisko bullyingu inaczej znęcania się, zastraszania, które dotyczy dzieci i nastolatków, a obecne jest niemal w każdej szkole. Zjawisko to występuje wtedy gdy młodzi oprawcy dokuczają, obrażają, a nierzadko stosują przemoc fizyczną wobec swojej nieletniej ofiary. Uczestnicy seminarium dowiedzieli się jak rozpoznawać i rozwiązywać problem przemocy rówieśniczej. Pani Aleksandra Czopik podkreślała, że istotą „Porozumienia bez przemocy” jest nastawienie na obserwację, czyli dobre zorientowanie się w sytuacji dziecka – ucznia, rozmowa z dzieckiem, nie lekceważenie jego problemów, nawet jeśli nam dorosłym wydają się błahe, a także ważna jest umiejętność nazywania uczuć i uzewnętrzniania potrzeb. W budowaniu porozumienia bez przemocy bardzo ważny jest szacunek i empatia dla drugiego człowieka, respektowanie jego potrzeb, a w czasie rozmowy nastawienie się na aktywne słuchanie rozmówcy. Liczna grupa odbiorców szkolenia jest dla nas sygnałem, że problem przemocy rówieśniczej jest obecny i należy podejmować działania zapobiegające temu zjawisku.