Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Historia budynku

Historia budynku

Rok 1872 to najczęściej przytaczana w zachowanych historycznych dokumentach data wybudowania obiektu na potrzeby urzędu pocztowego oraz telegrafów i telefonów w Lublińcu. Uprzednio Urząd prowadził swą działalność w dwóch innych lokalach.

Nowa siedziba pozwoliła na szybki rozwój usług. Już w 1876 r. ofertę wzbogaciła możliwość nadawania telegramów, a od 1 października 1889 r. interesanci mogli prowadzić z budynku Poczty rozmowy telefoniczne z abonentami w Kochanowicach, Herbach, Boronowie, Koszęcinie, Sadowie, Gwoździanach i Dobrodzieniu. Kolejne znaczące rozszerzenie usług miało miejsce w 1893 r., kiedy to w mieście pojawiły się pierwsze pocztowe skrzynki na listy. Od 1901 r. Urząd Pocztowy rozpoczął instalować telefony w prywatnych domach i lokalach.

19 lipca 1972 r. Poczta w Lublińcu zyskała drugą, specjalnie na jej potrzeby wybudowaną siedzibę przy ul. K. Miarki. Do budynku, od tego momentu nazywanego obiegowo "starą pocztą" wprowadził się nowy użytkownik - RSW "Książka, Prasa, Ruch", działając pod tym adresem do 1989 r. W kolejnych latach należący do gminy obiekt wykorzystywany był przez wiele działających w mieście instytucji. Miały tam swą siedzibę takie organizacje jak: LOK, PTTK, Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność", Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Związek Żołnierzy AK, Fundacja ''Panaceum". W budynku działało biuro poselskie, notariusz, a także Delegatura Kuratorium Oświaty, a następnie jednostki organizacyjne gminy zajmujące się obsługą administracyjno-finansową miejskich placówek oświatowych - najpierw Miejski Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół, później Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.

Od maja 2009 r. nowym i wyłącznym użytkownikiem odrestaurowanego budynku jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu.