Podstawowe informacje
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny
Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończeniu 18 r.ż.,
- w wieku do ukończenia 25 r.ż., jeśli dziecko uczy się w:
- szkole- do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
- szkole wyższej- do końca roku akademickiego
- bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły zmiany dotyczące Karty Dużej Rodziny tj. karta przysługuje również rodzicom, w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.
Członkami rodziny wielodzietnej są:
- rodzic (rodzice), a także rodzic (rodzice) zastępczy lub osoba (osoby) prowadzące rodzinny dom dziecka,
- małżonek rodzica,
- dziecko, w tym także dziecko nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny nie przysługuje:
1) rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej,
2) rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z powodu niewłaściwie sprawowanej pieczy zastępczej.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest na okres:
- rodzicowi– na czas nieokreślony,
- małżonkowi rodzica – na czas nieokreślony; prawo to traci w przypadku śmierci rodzica, utraty przez rodzica prawa do posiadania Karty lub w przypadku unieważnienia małżeństwa lub rozwodu,
- dzieciom w wieku do ukończenia 18 roku życia – do ukończenia 18 r. ż.
- dzieciom powyżej 18 roku życia – do 30 września następującego po końcu roku szkolnego lub do końca roku akademickiego zgodnie z zaświadczeniem lub oświadczeniem , nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 r. ż.,
- dzieciom legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności –na okres ważności orzeczenia,
- dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej – na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Wniosek o przyznanie Karty złożyć można w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu, ul. Oświęcimska 30 dotyczy członków rodziny wielodzietnej zamieszkujących w Lublińcu lub drogą elektroniczną wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny.