Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - „Pomaganie ludziom w obliczu wojny”

„Pomaganie ludziom w obliczu wojny”

W dniu 24.03.2022 r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu „Lubiteka” odbyło się seminarium szkoleniowe z zakresu pomocy dorosłym i dzieciom wobec kryzysu wojny w Ukrainie, które zorganizowane zostało przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Lubliniecką Radą Kobiet.

Seminarium skierowane było do pracowników socjalnych, kuratorów, policjantów, pedagogów szkolnych, dyrektorów placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i społecznych.

W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie i przybywających do naszego kraju uchodźców temat szkolenia wzbudził bardzo duże zainteresowanie osób, na co dzień zajmujących się organizacją pomocy.

Szkolenie przeprowadziły Pani Sabina Lasok – Chwiedoruk - psycholog, certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz Pani Kateryna Bondarenko, socjolog i pedagog, od 15 lat mieszkająca w Polsce, która aktualnie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Zabrzu wspiera grupę 50 osób - uchodźczyń wraz z dziećmi.
W trakcie seminarium Pani Bondarenko podzieliła się bardzo cennymi, praktycznymi wskazówkami z codziennego życia obywateli Ukrainy, ich kultury, edukacji, systemu oświaty, opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej, co może w znacznym stopniu ułatwić organizację pomocy, usprawnić komunikację i wzajemne relacje.

Każdy człowiek odmiennie reaguje na informacje o wojnie. Na taką wiadomość nie można się przygotować, ponieważ wojna należy do skrajnie stresujących i nieprzewidywalnych wydarzeń. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic zrobić, bo przecież mamy wpływ na podejmowane przez nas działania. A to, co robimy, może realnie zmieniać świat, wpływać na poprawę losu osób dotkliwie doświadczonych i przeżywających silną traumę.

Seminarium szkoleniowe było ważnym źródłem wiedzy i cennych rad praktycznych dla organizacji pomocy i wsparcia przez lokalny samorząd, instytucje pomocowe, kadrę pedagogiczną szkół i przedszkoli, organizacje pozarządowe i społeczne.