Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Aktualności

Aktualności

 • Termin dostawy towarów w ramach FEPŻ

  Termin dostawy towarów w ramach FEPŻ to: 17.07.2024r. oraz 27.08.2024r

  Wydawanie towarów odbędzie się w następującej kolejności:

  18 LIPIEC    -   numery    1  -  30

  19 LIPIEC    -   numery  31  -  60

  22 LIPIEC    -   numery  61  -  90

  23 LIPIEC    -   numery  91  - 120

  24 LIPIEC    -   numery 121 – 139

  25 LIPIEC    -   termin dodatkowy

   

  PUNKT CZYNNY OD 10.00 DO 13.00

  W danym dniu będą obsługiwane wyznaczone numery.

  Zawartość paczki żywnościowej do odbioru od 18.07.02024r do 24.07.2024r. ramach Programu Fundusze Europejskie
  na Pomoc Żywnościową 2021-2027:

  L.p.

  PODPROGRAM 2023

  ilość sztuk na osobę

  waga jednostkowa [kg]

   
   

  1.

  Groszek z marchewką

  2

                  0,40

   

  2.

  Dżem truskawkowy

  2

                  0,30

   

  3.

  Makaron jajeczny świderki

  4

                  0,50

   

  4.

  Mąka pszenna

  2

                  1,00

   

  5.

  Kawa zbożowa rozpuszczalna

  1

                  0,20

   

  6.

  Mleko UHT

  4

                  1,00

   

  7.

  Ser podpuszczkowy dojrzewający

  3

                  0,40

   

  8.

  Szynka wieprzowa mielona

  2

                  0,30

   

  9.

  Szynka drobiowa

  2

                  0,30

   

  10.

  Pasztet wieprzowy

  2

                  0,16

   

  11.

  Szprot w oleju

  2

                  0,17

   

  12.

  Cukier biały

  2

                  1,00

   

  13.

  Olej rzepakowy

  2

                  1,00

   
  Czytaj Więcej o: Termin dostawy towarów w ramach FEPŻ
 • Wyprawka szkolna dla uczniów niepełnosprawnych

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu informuje o pomocy dla uczniów niepełnosprawnych w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnychdo kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych w ramach „Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym na lata 2023-2025”. Pomoc jest udzielana m.in. na wniosek opiekunów ucznia albo pełnoletniego ucznia, nauczyciela. Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2024/2025 w terminie do 11 października 2024r.

  Szczegółowe informacje o programie i załączniki znajdują się na stronie internetowej: https://www.lubliniec.eu/zakładka: EDUKACJA/Wyprawka szkolna.

  Czytaj Więcej o: Wyprawka szkolna dla uczniów niepełnosprawnych
 • Webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów

  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego organizuje webinarium (seminarium online) dla seniorów i ich opiekunów „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. III edycja”. Webinarium odbędzie się 11 września 2024 roku (10:00-12:30). Webinarium jest organizowane we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej i Komendą Główną Policji, w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR.

   

  Dla kogo
  Webinariumjest skierowane do seniorów oraz ich opiekunów.

  Cel
  Celem webinarium jest zwiększanie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.

  Data i harmonogram czasowy


  * logowanie uczestników – od 9:45

  *  rozpoczęcie webinarium – o 10:00

  * zakończenie webinarium – o 12:30

  Zgłoszenia
  * Przyjmowanie zgłoszeń – wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem www.knf.gov.pl na podstronie „Edukacja finansowa/Seminaria CEDUR”.

  * Potwierdzenie uczestnictwa zostaną przesłane najpóźniej – 10 września 2024 roku.

  * Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu wydarzenia potwierdzenia uczestnictwa będą przesyłane na bieżąco.

  * W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (za pośrednictwem domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, bibliotek itp.). W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz rejestracyjny należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium.

  Informacje techniczne
  W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie.

  Materiały
  Uczestnicy spotkania dostaną prezentację.

  Potwierdzenia uczestnictwa
  Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane do 10 września 2024 roku.

  Opłaty
  Udział w webinarium jest bezpłatny.

   

  Wszelkie informacje na temat webinarium można uzyskać na stronie internetowej:

  https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=89709&p_id=18

   

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu zachęca do wzięcia udziału w webinarium wszystkich Seniorów i ich opiekunów.

  Czytaj Więcej o: Webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów
 • Seniorze bądź bezpieczny, skorzystaj z teleopieki!

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych zaprasza lublinieckich seniorów w wieku 60 lat i więcej do skorzystania z bezpłatnej usługi teleopieki. Usługa zwana „opieką na odległość” polega na zapewnieniu stałego monitoringu stanu zdrowia seniorów samodzielnie funkcjonujących w środowisku zamieszkania i jest możliwa dzięki noszeniu tzw. opasek bezpieczeństwa, które wyglądem przypominają smartwatcha. Opaski bezpieczeństwa wyposażone są m.in. w takie funkcje jak: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS,  funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Obecnie  z tej formy wsparcia korzysta 70 osób starszych, mieszkańców Lublińca. Seniorzy, w tym podopieczni DDP „Klub Seniora” w Lublińcu zgodnie twierdzą, że posiadanie opaski zwiększyło ich poczucie bezpieczeństwa.

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu już od 2 lat jest realizatorem ministerialnego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” w ramach, którego Gmina Lubliniec otrzymała dofinansowanie do realizacji tej usługi. Należy nadmienić, że w związku z powyższym seniorzy objęci tą formą wsparcia nie ponoszą żadnych kosztów związanych z użytkowaniem i obsługą opaski bezpieczeństwa.

  Mając na uwadze potrzeby osób starszych, często samotnie zamieszkujących nawet czasowo, gdy ich członkowie rodziny przebywają kilka godzin w pracy czy na zbilżających się urlopach wypoczynkowych zachęcamy seniorów do skorzystania z teleopieki,   przypominając, że liczba opasek jest ograniczona!

  Szczegółowe informacje na temat usługi można uzyskać u koordynatora Jolanty Olszewskiej - kierowniczki Domu Dziennego Pobytu „Klub Seniora” w Lublińcu  pod numerem telefonu: 34/ 351 17 40 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-14:00.

  Przypominamy również, że dla lublinieckich, samotnych seniorów w wieku 65 lat i więcej Ośrodek realizuje lokalny program wsparcia pod nazwą „Złota Rączka dla Lublinieckich Seniorów 65+”, w ramach którego osoby starsze mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w wykonaniu drobnych prac naprawczych w swoim miejscu zamieszkania. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej MOPS lub pod numerem telefonu: 34/ 356 20 05 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

  Czytaj Więcej o: Seniorze bądź bezpieczny, skorzystaj z teleopieki!
 • Nowy Zespołu Interdyscyplinarny – nowe wyzwania!

  W dniu  22 kwietnia 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Lublińcu powołanego na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

  Lubliniecki zespół interdyscyplinarny tworzy grupa 14 osób – specjalistów, przedstawicieli różnych instytucji, jak: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji, Prokuratura Rejonowa, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Sąd Rejonowy, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, a także przedstawiciel służby zdrowia i oświaty. Przewodniczącą Zespołu została wybrana Pani Katarzyna Budziałowska, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu.

  Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań w/w podmiotów, w szczególności poprzez diagnozowanie problemu przemocy domowej, inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą oraz rozpowszechnianie działań w stosunku do osób stosujących przemoc. Wszystkie te zadania mają jeden nadrzędny cel, jakim jest udzielanie pomocy osobom lub całym rodzinom znajdującym się w kryzysie i dotkniętym problemem przemocy domowej na terenie gminy Lubliniec.

  Pierwszym wspólnym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lublińcu działaniem profilaktyczno-edukacyjnym Zespołu interdyscyplinarnego było zorganizowane w dniu 27 maja 2024 r. seminarium szkoleniowe pt. „Przemoc domowa – rozwiązania w obszarze pomocy psychologicznej, pracy socjalnej i interwencji – aspekt merytoryczny i formalny”.

  Seminarium odbyło się w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu „LUBITEKA” i prowadziła je specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy domowej mgr Liliana Krzywicka - psycholog,  socjolog, certyfikowany superwizor, członek i przewodnicząca Rady Ekspertów ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podmiotów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.

  Czytaj Więcej o: Nowy Zespołu Interdyscyplinarny – nowe wyzwania!
 • WYDAWANIE SKIEROWAŃ DO OTRZYMANIA POMOCY ŻYWNOŚCIOWEJ w ramach FEPŻ 2021-2027 PODPROGRAM 2023

   

  PROGRAM FUNDUSZE EUROPEJSKIE na POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ 2021-2027 (FEPŻ) to program współfinansowany ze środków EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO PLUS ( EFS+) oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących.

  Do pomocy żywnościowej w ramach FEPŻ uprawnia:

   dochód nieprzekraczający 265% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej tj.

  • dla osoby samotnie gospodarującej  - 2 056,40 zł

  • dla osoby w rodzinie  -  1 590 zł

  oraz przynajmniej jedna z przesłanek uzasadniających trudną sytuację życiową, o których mowa
  w art. 7 ustawy o pomocy społecznej.

  Kwalifikacji do udziału w FEPŻ w PODPROGRAMIE 2023 dokonuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu.

  Od dnia 13 czerwca 2024 r. do 28 czerwca 2024 r.  wydawane będą skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową(FEPŻ) 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2023 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu.

  Prosimy o zgłaszanie się do pracowników socjalnych od  poniedziałku do piątku  od godz. 7.00 do 15.00.

  Dystrybucja żywności prowadzona będzie od dnia 17 lipca 2024 przez: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu.

  Dodatkowe informacje znajdują się na internetowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

  Czytaj Więcej o: WYDAWANIE SKIEROWAŃ DO OTRZYMANIA POMOCY ŻYWNOŚCIOWEJ w ramach FEPŻ 2021-2027 PODPROGRAM 2023
 • Seminarium szkoleniowe z przeciwdziałania przemocy domowej!

  W ubiegłym tygodniu 27 maja Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Lublińcu zorganizował seminarium szkoleniowe pt. „Przemoc domowa – rozwiązania w obszarze pomocy psychologicznej, pracy socjalnej i interwencji – aspekt merytoryczny i formalny”.

  Seminarium odbyło się w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu „LUBITEKA” i prowadziła je specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy domowej mgr Liliana Krzywicka - psycholog,  socjolog, certyfikowany superwizor, członek i przewodnicząca Rady Ekspertów ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Warszawie.

  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podmiotów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej, tj. pracownicy socjalni i asystenci rodziny tutejszego Ośrodka, funkcjonariusze policji, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, sądowi kuratorzy zawodowi, pedagodzy lublinieckich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobka, pracownicy służby zdrowia, Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i organizacji pozarządowych - Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

  Seminarium było okazją do poszerzenia wiedzy w zakresie zmian w przepisach dotyczących przemocy domowej oraz okazją do wymiany doświadczeń. Liczna grupa odbiorców szkolenia jest dla nas sygnałem, że problem przemocy domowej jest obecny i należy podejmować działania zapobiegające temu zjawisku.

                                                                                                 

  Czytaj Więcej o: Seminarium szkoleniowe z przeciwdziałania przemocy domowej!