Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Aktualności

Aktualności

  • Mieszkańcy Lublińca nie zawiedli!

    W miniony weekend na terenie Lublińca w czterech największych sklepach odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności, która jest inicjatywą Banków Żywności zrzeszonych
    w Federacji Polskich Banków Żywności.

    Przed Świętami Bożego Narodzenia chętnie otwarliśmy serca i portfele. Dzięki ofiarności mieszkańców, którzy zakupili i przekazali produkty spożywcze, wspieramy osoby potrzebujące z terenu Lublińca. Przez 2 dni do specjalnie ustawionych koszy, wózków sklepowych udało się zebrać 1 267 kg żywności! Jak co roku dużą część zebranego towaru stanowiły: mąka (309 kg), cukier (210 kg), makarony i ryże (295 kg), oleje i tłuszcze (189 kg). Zebrano również słodycze, konserwy mięsne i rybne, mleko, muesli, zupy, przyprawy, sosy, dżemy, herbaty. Do koszy trafiły również owoce i warzywa.

    Od poniedziałku pracownicy MOPS rozpoczęli wydawanie przygotowanych paczek najuboższym mieszkańcom Lublińca. Jak co roku MOPS wesprze osoby starsze, niepełnosprawne, schorowane, rodziny wielodzietne. Paczkami obdarowane będą również rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji. Zebrana żywność trafi do lublinieckich szkół, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, na oddział młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, do Domu Dziennego Pobytu „Klubu Seniora”, do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Schroniska dla Osób Bezdomnych Markot w Kokotku.

    W akcję zaangażowało się 150 wolontariuszy, serdeczne podziękowania kierujemy dogrona pedagogicznego i uczniów: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnegoim. Św. Edyty Stein, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za pomoc i uczestnictwo w zbiórce, a także uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu, pracowników i wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

    Bardzo dziękujemy właścicielom i pracownikom sklepów za pomoc w zorganizowaniu zbiórki oraz zrozumienie i przychylność dla naszych działań. Nasze podziękowania kierujemy również do specjalnej grupy wolontariuszy, którzy pomagali nam przy technicznej obsłudze zbiórki, tj. zwożeniu produktów ze sklepu, ich rozładunku i liczeniu.

    Przekazujemy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących pomocy i podzielili się zakupioną żywnością. Hojność ofiarodawców przerosła nasze oczekiwania.

    Czytaj Więcej o: Mieszkańcy Lublińca nie zawiedli!
  • Jaka jest Droga Kobiet ? czyli podsumowanie warsztatów „WenDo” realizowanych w ramach projektu „NIEzależna Kobieta”

    Stowarzyszenie „Złote Lata” działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu w procedurze „Małego Granta” otrzymało dotację z Urzędu Miejskiego w Lublińcu na realizację projektu pt. „NIEzależna Kobieta”, który wpisywał się w działania tegorocznej Lublinieckiej Kampanii „16 dni przeciw przemocy”. W ramach projektu w dniach: 18 i 19 listopada 2023 roku odbyło się szkolenie „WenDo” dla 16 kobiet, które było prowadzone przez certyfikowaną trenerkę Panią Agnieszkę Bielę i miało na celu naukę technik samoobrony i asertywności.

     „WenDo” oznacza w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet” (od angielskiego „women” i japońskiego „-do”). Nazwa ta definiuje sens całej metody – oparta jest ona na doświadczeniu kobiet w kontekście społeczno-kulturowym w jakim żyją kobiety i służyć ma właśnie kobietom. Jest to jedyna w  Polsce metoda samoobrony i asertywności opracowana przez kobiety i dla kobiet, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Omawiane na zajęciach sytuacje były bezpośrednio związane z prawdziwym, żywym doświadczeniem kobiet, związanym z naruszaniem ich granic – zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

    Dzięki szkoleniu kobiety poznały różne możliwości reakcji w sytuacji zagrożenia, nauczyły się wyznaczać granice, których nie pozwolą przekroczyć. Uczestniczki dowiedziały się, że w sytuacji zagrożenia, intuicja wskaże im  rozwiązanie, które będzie odpowiednie w danej chwili, samodzielnie wyznaczyły cele, które chcą osiągnąć na szkoleniu, określiły przeszkody, które utrudniają ich realizację i wskazały co dodaje siły i mobilizuje je do działania w życiu. Panie nabrały przekonania o własnej sprawczości i możliwości wyboru wśród wielu różnych rozwiązań w sytuacji zagrożenia, do których należy m. in. proszenie o pomoc, szukanie wsparcia, „technika zdartej płyty”, „krzyk” itp.  Podczas szkolenia uczestniczki dowiedziały się, że wielu sytuacjom można zapobiec przez uprzedzenie ataku i przybranie postawy obronnej. Podczas ćwiczeń fizycznych przekonały się, że w ich rękach drzemie siła, która pozwoli im obronić się samodzielnie i poczuć się bezpiecznie. Poznały i przećwiczyły podstawowe techniki obrony przed napastnikiem. Na koniec spotkań mogły wyciszyć się podczas relaksacji i nabrać przekonania o własnym bezpieczeństwie. Uczestniczki udział w warsztatach „WenDO” oceniły jako przydatny i pomocny w życiu, wzmocniły poczucie własnej wartości i sprawczości oraz zdobyły umiejętności asertywnego zachowania i obrony własnych granic.

    Czytaj Więcej o: Jaka jest Droga Kobiet ? czyli podsumowanie warsztatów „WenDo” realizowanych w ramach projektu „NIEzależna Kobieta”
  • Wyjątkowy Dzień Pracownika Socjalnego w MOPS!

    Życzliwość dla drugiego człowieka to cecha, którą powinniśmy w sobie rozwijać i przekazywać młodszym pokoleniom jako jedno z najważniejszych dóbr. Życzliwość to cecha kogoś empatycznego, osoby lubiącej siebie i innych ludzi, to również drobny i spontaniczny gest serdeczności okazany drugiemu człowiekowi w codziennych czynnościach - podczas zakupów, w pracy, w szkole. Niewątpliwie jest to cecha, którą bezwzględnie powinien posiadać każdy pracownik pomocy społecznej, w szczególności pracownik socjalny będący tak blisko drugiego człowieka, często znajdującego się w potrzebie czy kryzysie. To właśnie jak co roku w dniu 21 listopada swoje święto mają wszyscy pracownicy pomocy społecznej, jest to święto obchodzone jako Dzień Pracownika Socjalnego i zostało wprowadzone zapisem ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku. Również dla wszystkich 49 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu był to wyjątkowy dzień, pełen dobry emocji i pięknych życzeń, dających poczucie dobrze wykonanej pracy i pozytywnej energii do dalszego działania. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa ponieważ odbyła się poza siedzibą Ośrodka, w pięknych wnętrzach „Lubiteki” z udziałem zaproszonych gości: Pana Edwarda Maniury - Burmistrza Miasta Lublińca, Pani Anny Jonczyk-Drzymały - Zastępcy Burmistrza Miasta Lublińca, Pana Gabriela Podbioła – przewodniczącego Rady Miejskiej w Lublińcu Pana Józefa Korpaka – Sekretarza Miasta Lublińca, Pana Rafała Jureczko – Skarbnika Miasta Lublińca, Pana Sebastiana Majdzika – Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Lublińcu, Pana Marcina Małka - radnego Rady Miejskiej w Lublińcu . Tak liczna obecność przedstawicieli naszej gminy jest dla nas wielkim wsparciem i potwierdzeniem, że dla lublinieckiego samorządu inwestycja w politykę społeczną zapewnia szeroko rozumiane bezpieczeństwo socjalne mieszkańcom miasta, a oferowane usługi społeczne są na wysokim poziomie. Po gratulacjach i serdecznych życzeniach na sali rozbrzmiała uczta muzyczna w wykonaniu zespołu „Za młodzi na sen” pod kierownictwem Pani Stefani Bieli, a działającego na co dzień jako sekcja „Klubu Seniora” przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu.

     

    Za wszystkie piękne słowa, otrzymane życzenia serdecznie dziękujemy.

     

    Dyrekcja i Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu

    Czytaj Więcej o: Wyjątkowy Dzień Pracownika Socjalnego w MOPS!
  • MOPS zachęca do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności

     

    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu zwraca się z gorącą prośbą o wsparcie i zaangażowanie w Świąteczną Zbiórkę Żywności organizowaną we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności, która będzie realizowana w dniach 24-25 listopada 2023 roku w następujących placówkach handlowych w Lublińcu:

    • Biedronka ul. Stalmacha 9
    • Biedronka ul. Oleska 20
    • Kaufland ul. M.C. Skłodowskiej 3
    • Lidl ul. Targowa 6

    W wymienionych sklepach, do oznaczonych koszy, przy których będą znajdować się wolontariusze, prosimy przekazywać produkty żywnościowe trwale zapakowane, takie jak: cukier, dżemy, mleko, konserwy mięsne i rybne, słodycze, olej itp. Ofiarowana żywność, jako przedświąteczne wsparcie w formie paczek, zostanie przekazana najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta. 

    Sprawmy razem, by każdy mieszkaniec naszego miasta mógł ten świąteczny czas przeżyć z godnością.

    Czytaj Więcej o: MOPS zachęca do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności
  • „Użyj mocy przeciw przemocy”

    Jak co roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu włącza się w obchody Lublinieckiej Kampanii „16 DNI  PRZECIW  PRZEMOCY”i wspólnie z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej zorganizował w dniach 8 i 9 listopada  dla uczniów lublinieckich szkół podstawowy warsztaty profilaktyczne pn. „Użyj mocy przeciw przemocy”. Warsztaty miały charakter edukacyjny i profilaktyczny, a ich nadrzędnym celem było uświadomienie młodzieży skutków doświadczania cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej.

    Szkolenie prowadziła Pani Aleksandra Czopik – psycholog ze specjalnością kliniczną i sądową, posiadająca uprawnienia i kompetencje do pracy między innymi ze sprawcami przemocy domowej (praca w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, Ośrodkach Leczenia Uzależnień, Oddziałach Psychiatrycznych), trener Centrum Działań Profilaktycznych.Uczniowie zapoznali się z problematyką przemocy, agresji oraz konsekwencjami stosowania i doznawania przemocy. Prowadząca wyjaśniła słuchaczom rodzaje i formy cyberprzemocy, zwróciła uwagę, że nękanie, ośmieszanie, wyzywanie są bardzo powszechnymi formami przemocy w sieci i dotykają młodych ludzi na całym świecie. Niestety o doświadczaniu przemocy w sieci znacząca liczba młodzieży nie informuje osób dorosłych – rodziców czy nauczycieli, głównie ze strachu czy wstydu. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie i cyberprzemocy. Psycholog podczas warsztatów uświadamiała uczniów, że w sieci nie są anonimowe, a ich działania nie są bezkarne.

    Rosnąca skala zjawiska cyberprzemocy wśród młodzieży wymaga od dorosłych skutecznego reagowania, profilaktyki i edukacji w zakresie bezpieczeństwa w sieci już od najmłodszych lat, dlatego też w dniu 1 grudnia w ramach w/w kampanii również dla pracowników instytucji na co dzień pracujących z adolescentami zaplanowano szkolenie pn. „Porozumienie bez przemocy”.

    Czytaj Więcej o: „Użyj mocy przeciw przemocy”
  • Bezpłatna infolinie dla osób bezdomnych

    Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych. Pod bezpłatnym trzycyfrowym numerem telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), będzie można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia, a swoim zasięgiem obejmie teren województwa śląskiego.

    Czytaj Więcej o: Bezpłatna infolinie dla osób bezdomnych