Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W LUBLIŃCU - Aktualności

Aktualności

  • Mieszkańcy Lublińca nie zawiedli!

    W miniony weekend na terenie Lublińca w pięciu największych sklepach odbyła się Wielkanocna Zbiórka Żywności, która jest inicjatywą Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności.

    Przed Świętami Wielkanocnymi chętnie otwarliśmy serca i portfele. Dzięki ofiarności mieszkańców, którzy zakupili i przekazali produkty spożywcze, wspieramy osoby potrzebujące z terenu Lublińca. Przez 2 dni do specjalnie ustawionych koszy, wózków sklepowych udało się zebrać 1 224 kg żywności! Jak co roku dużą część zebranego towaru stanowiły: mąka (374 kg), cukier (231 kg), makarony i ryże (219 kg), oleje i tłuszcze (184 kg). Zebrano również słodycze, konserwy mięsne i rybne, mleko, muesli, zupy, przyprawy, sosy, dżemy, herbatę. Do koszy trafiły również owoce i warzywa.

    Od poniedziałku pracownicy MOPS rozpoczęli wydawanie przygotowanych paczek najuboższym mieszkańcom Lublińca. Jak co roku MOPS wesprze osoby starsze, niepełnosprawne, schorowane, rodziny wielodzietne. Paczkami obdarowane będą również rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji. Zebrana żywność trafi do lublinieckich szkół, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, na oddział pediatryczny SPZOZ i oddział młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, do Domu Dziennego Pobytu „Klubu Seniora”, do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Stowarzyszenia Monar Schroniska dla Osób Bezdomnych Markot w Kokotku.

    W akcję zaangażowało się 174 wolontariuszy. Dziękujemy: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4, Zespołowi Szkół im. Św. Edyty Stein, Zespołowi Szkół Zawodowych, Zespołowi Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego
    i Ustawicznego
    za pomoc i uczestnictwo w zbiórce.

    Bardzo dziękujemy właścicielom i pracownikom sklepów za pomoc w zorganizowaniu zbiórki oraz zrozumienie i przychylność dla naszych działań. Nasze podziękowania kierujemy również do specjalnej grupy wolontariuszy, którzy pomagali nam przy technicznej obsłudze zbiórki, tj. zwożeniu produktów ze sklepu ich rozładunku i liczeniu.

    Przekazujemy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących pomocy i podzielili się zakupioną żywnością. Hojność ofiarodawców przerosła nasze oczekiwania.

    Czytaj Więcej o: Mieszkańcy Lublińca nie zawiedli!
  • MOPS w trosce o bezpieczeństwo Lublinieckich Seniorów! Program „Opieka na odległość” 2023

    W 2023 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu kontynuuje realizację usługi teleopieki, której celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość|”.

    W ramach w/w usługi Lublinieckim Seniorom w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzącym samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkającym z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu Miejski Ośrodek pomocy Społecznej pokrył koszty zakupu oraz użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych między innymi w następujące funkcje: przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Obecnie prawie 140 osób starszych, mieszkańców Lublińca korzysta z tej formy wsparcia. Seniorzy, w tym podopieczni DDP „Klub Seniora” w Lublińcu zgodnie twierdzą, że posiadanie opaski zwiększyło ich poczucie bezpieczeństwa, spowodowało, że czują się bardziej komfortowo przebywając sami w domu, ich jakość życia znacznie się zwiększyła.

    W tej chwili MOPS posiada jeszcze kilka wolnych opasek bezpieczeństwa, które czekają na seniorów zainteresowanych tą formą wsparcia. Szczegółowe informacje można uzyskać u koordynatora usługi teleopieki pod numerem telefonu: 34/ 351-17-40 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

    Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej formy pomocy!

    Czytaj Więcej o: MOPS w trosce o bezpieczeństwo Lublinieckich Seniorów! Program „Opieka na odległość” 2023
  • Drodzy mieszkańcy – zapraszamy do pomocy!

    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu zwraca się z gorącą prośbą
    o wsparcie i zaangażowanie w Wielkanocną Zbiórkę Żywności organizowaną
    z Federacją Polskich Banków Żywności, która będzie realizowana w dniach
    24-25 marca 2023 roku
    w następujących sklepach handlowych:

    Biedronka ul. Stalmacha 9

    Biedronka ul. Powstańców Śląskich 54

    Biedronka ul. Oleska 20

    Kaufland ul. M.C. Skłodowskiej 3

    Lidl ul. Targowa 6

    W wymienionych sklepach, do oznaczonych koszy, przy których będą znajdować się wolontariusze prosimy przekazywać produkty żywnościowe trwale zapakowane, takie jak: cukier, dżemy, mleko, konserwy mięsne i rybne, słodycze, olej itp. Ofiarowana żywność, jako przedświąteczne wsparcie w formie paczek, zostanie przekazana najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta.
    Sprawmy razem, by każdy mieszkaniec naszego miasta mógł ten świąteczny czas przeżyć z godnością.

     

    Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zbiórce.

    Dyrekcja i pracownicy
    Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu

     

    Czytaj Więcej o: Drodzy mieszkańcy – zapraszamy do pomocy!
  • Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”

    Kolejny raz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie odpowiada na zgłaszane przez lublinieckich specjalistów – pracowników socjalnych, pedagogów i psychologów szkolnych, kuratorów sadowych itp. potrzeby szkoleniowe.

    Tym razem, w dniu 13 lutego 2023 r. zorganizowane zostało seminarium szkoleniowe . „Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”.

    Szkolenie odbywające się w „LUBITECE” prowadziła psycholog Sabina Lasok-Chwiedoruk – certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, praktyk w obszarze psychotraumatologii i nadużyć seksualnych. Prowadząca przybliżyła uczestnikom szkolenia zjawisko cyberprzemocy, sekstingu, stalkingu z perspektywy psychologii, a także zaprezentowała najnowsze dane z zakresu tych form przemocy czy uzależnienia, z którymi coraz częściej borykają się młode osoby. Zwróciła uwagę, że rodzice często nie mają świadomości lub nie dopuszczają myśli, że ich dziecko korzysta z negatywnych treści zamieszczonych w internecie. Podkreśliła, iż dzieci rzadko zgłaszają rodzicom przemoc czy nadużycia związane z internetem, obawiając się utraty dostępu do sieci.

    Czytaj Więcej o: Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”
  • GODNA JESIEŃ ŻYCIA Projekt „Stop przemocy wobec seniorów” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej powoli zmierza do zakończenia

            Przez ponad 6 miesięcy lublinieccy seniorzy brali udział w przygotowanym specjalnie dla nich Projekcie. W obliczu tak poważnego problemu, jakim jest przemoc wobec osób starszych, w projekcie uwzględniono poradnictwo specjalistyczne. Każdy uczestnik mógł skorzystać z porady psychologa i prawnika w czasie konsultacji indywidualnych. Pozostałe działania projektowe przybrały formę informacyjną i warsztatową. Do współpracy zaproszono specjalistów, którzy rzeczowo i przystępnie omawiali istotne kwestie związane z różnymi formami przemocy. Wśród nich znalazł się Rzecznik Praw Konsumenta, gerontopedagog, pracownik policji i specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Projekt był wyjątkowy nie tylko ze względu na długi czas trwania i wyjątkowo duże zaangażowanie beneficjentów w przebieg poszczególnych działań. Innowacją była terapia metodą Tomatisa, którą objęto 20 seniorów, a także warsztaty dla uczniów lublinieckich szkół na temat zjawiska przemocy dotykającego seniorów. Największą uwagę przyciągała jednak lokalna kampania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych. Podczas plenerowych spotkań w przestrzeni miasta Lublińca pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i DDP „Klub Seniora” służyli radą i informacjami. Tłem wyżej wymienionej kampanii stała się tematyczna wystawa obrazów. Działanie to idealnie wpisywało się w Miejski Projekt Streetworkingowy, który znalazł już swoje stałe miejsce w harmonogramie lublinieckich, letnich wydarzeń.Okazją do podsumowania projektu stało się uroczyste seminarium „Bezpieczna jesień życia”, które miało miejsce 5 grudnia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej „LUBITEKA”. Na tą wyjątkową okoliczność zaproszono Panią dr Monikę Mularską-Kucharek, terapeutkę, ekspertkę ds. rozwoju osób dojrzałych. Jej wystąpienie pt. „Dotyk anioła w kryzysie! O magicznej mocy słów, gestów i relacji” spotkało się z żywym przyjęciem, wzbudzając zainteresowanie wśród zgromadzonych gości i skłaniając ich do aktywnego udziału i dyskusji. Otwartość i życzliwość płynąca od mówczyni uczyniła wydarzenie wyjątkowym i godnym zapamiętania, a wzbogacenie wykładu o życiowe przykłady, zaczerpnięte z praktyki zawodowej tylko wzmocniło przystępność i ważność idei płynącej z treści. Ponadto podczas spotkania wręczono uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy i dokonano prezentacji wszystkich projektowych działań.

    Realizatorzy projektu pragną raz jeszcze podziękować wszystkim beneficjentom projektu za

    poświęcony czas i zaangażowanie w działania projektowe.

    Czytaj Więcej o: GODNA JESIEŃ ŻYCIA Projekt „Stop przemocy wobec seniorów” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej powoli zmierza do zakończenia